Rozmery kabínovej batožiny

Rozmery kabínovej batožiny

Akú veľkú batožinu si môžem vziať so sebou na palubu lietadla? Koľko môže palubná batožina vážiť? Nechajte si od nás poradiť a užite si dovolenku bez starostí.


Akú veľkú batožinu si môžem vziať so sebou na palubu lietadla?

Kabínová (cabin, hand) batožina je taká, ktorú si cestujúci môže bezplatne vziať na palubu lietadla. U jednotlivých prepravcov môže byť jedna aj dve. Kufrom a taškám, ktoré cestujú spoločne s vami v nákladnom priestore lietadla, sa hovorí odbavená batožina. Čo sa týka rozmerov, každá letecká spoločnosť má svoje pravidlá, ktorých prehľad nájdete v tabuľke nižšie. Najčastejšie sa však stretávame s rozmermi 55 x 40 x 20 cm. Pri meraní svojej batožiny dajte pozor, aby ste ju merali vrátane všetkých držiakov a koliesok, veľkosť batožiny sa väčšinou dôsledne kontroluje.

 

Koľko môže palubná batožina vážiť?

Rovnako ako u rozmerov, ani u hmotnosti neexistuje jednoznačné pravidlo pre všetky spoločnosti. Často sa však stretávame s limitom okolo 8kg u Economy Class a 10-12 kg u Business class.

Tabuľka najčastejších rozmerov príručnej batožiny. Údaje pre economy class.
 
 Letecká spoločnosť Rozmery v cm Hmotnosť v kg
ČSA 55 x 45 x 25
EMIRATES 55 x 38 x 20 7
LUFTHANSA 55 x 40 x 23 8
AIR FRANCE 55 x 35 x 25 12
EASY JET 50 x 40 x 20 bez obmedzenia
SWISS AIR 55 x 40 x 23 8
WIZZ AIR  42 x 32 x 25 bez obmedzenia
RYAN AIR  55 x 40 x 20  10 kg

 

Tieto hodnoty nesmú byť prekročené ani o 0,5 kg a 1 cm. Tiež sú čas od času aktualizované, a preto si vždy pred odletom skontrolujte rozmery na internetových stránkach dopravcu.


Čo nesmie kabínová batožina obsahovať?

Kvôli hrozbe terorizmu a útokov sa značne sprísnili bezpečnostné opatrenia na letisku. Okrem zbraní a ostrých predmetov vás do lietadla nepustia s radom vecí, ktorých kompletný zoznam nájdete tu

Ako je to s prepravou tekutín?

Lietadlom nemožno prepravovať tekutiny v obaloch nad 100 ml a celkovo toto množstvo nesmie presiahnuť 1 liter. Tieto tekutiny navyše musia byť uzavreté v nepriedušnom plastovom vrecku, ktoré (ak je to vyžadované) dostanete u prepravnej kontroly.

Aký je limit u odbavenej batožiny?

Do lietadla vám zoberú snáď každý štandardný kufor či cestovnú tašku. Aj tu však platia niektoré obmedzenia, a to najmä váhové. Najčastejšie hmotnostné obmedzenie je 23 kg, ale v závislosti na dopravcovi sa môže značne líšiť.Späť na tému Návody