Ako vybrať cestovný kufor

Ako vybrať cestovný kufor

Je možné vyberať zo širokého sortimentu cestovných kufrov. Vždy je však dôležité brať ohľad na druh vašej cesty.


Týždenná túra po hrebeňoch hôr nebude to pravé pre kufor s kolieskami. Letíte na rodinnú dovolenku, sami na víkend alebo na pracovnú cestu?

 

Rozmery a hmotnosť

Veľkosť je dôležitým činiteľom pri výbere batožiny.

Pred cestou je dôležité zistiť, aké rozmery a hmotnosť batožiny je povolená.

Nezabudnite, že letecké spoločnosti môžu mať rôzne limity!

Niektoré aerolínie účtujú poplatok za kufor do podpalubia alebo za prekročenie povolenej hmotnosti.

Zistením týchto informácií pred cestou môžete ušetriť veľa peňazí.

 

Kabínová/palubná batožina (Cabin baggage)

  • Rozmer: Najčastejšie sa jedná o batožinu max. Výšky 55 cm. Presné rozmery je veľmi dôležité overiť priamo u Vašej leteckej spoločnosti, pretože sa veľmi často líšia!
  • Čo je kabínová batožina: Tento kufor sa v lietadle dáva do priestoru nad sedadlami pasažierov. Nemôže presahovať rozmery dané leteckou spoločnosťou, pretože priestor pre túto batožinu sa musí dať kvôli bezpečnosti všetkých spolucestujúcich uzatvoriť. Kufor môžete tiež umiestniť do priestoru pod sedadlom, kde je taktiež veľmi obmedzený priestor. Pokiaľ tieto rozmery prekročíte, môžu Vám pracovníci leteckej spoločnosti batožinu odobrať.
  • Čo nepatrí do kabínovej batožiny: Z bezpečnostných dôvodov je zakázané prepravovať v palubnej batožine nože, zbrane, nožnice všetkých veľkostí a ďalšie ostré objekty. V prípade týchto predmetov nezáleží na materiáli ani účele ku ktorému sú použité. Všetky musia preč! Ostré predmety sú tiež: špicaté pinzety, ihly, pilníky na nechty, vývrtky, vidličky atď. Povolené sú lieky a ihly pre lekárske účely, ale len s lekárskym potvrdením. Do palubnej batožiny nepatrí nebezpečné športové vybavenie (šípky, šípy, praky atď.)
  • Tekutiny v kabínovej batožine: Celkový objem tekutín v príručnej batožine nesmie prekročiť 1l. V jednej fľaštičke (uzatvárateľnej nádobe) nesmie byť viac ako 100 ml. Všetky tekutinu musia byť zabalené v jednom nepriedušnom, priehľadnom obale. Takto zabalené ich predkladáte letiskovej kontrole zvlášť.
  • Pre akú cestu sa hodí: Letíte len na víkend alebo na krátku pracovnú cestu a potrebujete len pár drobností? Nebudete príliš nakupovať na dovolenke? Do palubnej batožiny dávate veci, ktoré chcete mať spravidla vždy po ruke (než si na letiskovom páse vyzdvihnete svoju veľkú batožinu) alebo veci, ktoré by sa mohli poškodiť pri manipulácii na letisku (fotoaparát, notebook).
     

Väčšia batožina (Checked baggage/baggage)

  • Rozmer:Batožina rozmerov, ktoré presahujú maximálny povolený rozmer kabínovej batožiny. Počet tejto batožiny, jej maximálna veľkosť a hmotnosť je opäť stanovená každou leteckou spoločnosťou inak. Spravidla táto batožina nesmie prekročiť 23 kg.
  • Cena prepravy u aerolínií a dôležité informácie: Jedna batožina, ktorú necháte odbavovať na letisku a neprekročí stanovenú hmotnosť, býva u prevažnej väčšiny spoločností zadarmo. U nízkonákladových prepravných spoločností sa však môžete stretnúť so spoplatnením tejto batožiny nech už má akúkoľvek veľkosť.
  • Pre akú cestu sa vám hodí stredný a veľký kufor: Stredná batožina je ideálna pre týždennú cestu, či už cestujete do tepla alebo do zimy. Pokiaľ idete na dovolenku s celou rodinou, voľte radšej batožinu väčšiu, nikdy neviete, čo budete potrebovať pribaliť cestou naspäť. Niektorá batožina je dosť veľká, takže umožňuje zabaliť veci viacerých rodinných príslušníkov dohromady. Vždy však myslite na váhu s ohľadom na leteckú spoločnosť. Je lepšie mať vždy trochu rezervu. Kufor zbytočne nepreťažujte!


Späť na tému Návody