Ako vybrať kufor podľa materiálu

Ako vybrať kufor podľa materiálu

Vyberáte batožinu na dovolenku a neviete, aký materiál by sa Vám hodil? Pripravili sme pre Vás článok, ktorý Vám pomôže v rozhodovaní.


Neviete z akého materiálu si vybrať kufor?

Je látka ľahšia než škrupina?

Toto tvrdenie už v dnešnej dobe nie je pravdivé. Váhy kufra sú takmer vyrovnané a často sa stretneme s ľahšou škrupinovou batožinou.

 

Nepraská škrupinový materiál?

Za všetky nami predávané kufre sa môžete zaručiť. Kufre od niektorých nami distribuovaných výrobcov dokonca poskytujú záruku 5-10 rokov. Pokiaľ však kúpite novú batožinu v obchode, kde ju nájdete medzi uličkou potravín a vecí na záhradku, nebude sa pravdepodobne jednať o kvalitu.

Takéto kufre bývajú spravidla vyrobené za použitia nekvalitných materiálov, aby sa ušetrilo na celkovej cene.

 

Textilné kufre

Výhody látkovej batožiny nájdete určite v množstve vonkajších vreciek, kam môžete vložiť veľa drobností, kvôli ktorým nechcete zakaždým otvárať celý kufor. Mnoho látkových batožín má možnosť rozšírenia, pokiaľ si plánujete z dovolenky odniesť veľa vecí, stačí jednoducho rozopnúť jeden zips a zväčšiť tak objem hlavnej časti kufra, trebárs aj o 15 litrov. Určite musíme spomenúť nízku hmotnosť, ktorá ide ruka v ruke s cenou. Za rovnakú hmotnosť u škrupinovej batožiny si určite priplatíte.

 

Viac o konkrétnych materiáloch:

Nylon

Nylon sa na výrobu batožiny používa už dlhšiu dobu. Tento materiál budete ľahko udržiavať čistý, ďalšia jeho nesporná výhoda je hmotnosť. Nylon ponúka širokú škálu farieb.

Polyester

Tkanina zo syntetických vlákien, ktorých kvalita sa môže u každej značky líšiť v závislosti na technológii spracovania. Najlepším ukazovateľom pevnosti materiálu je hustota tkaniva a hrúbka použitých vlákien.

Balistický nylon

Jedná sa o veľmi pevný materiál. Pôvodne bol použitý do odevov počas vojny, aby chránil nositeľov pred úlomkami a črepinami z guliek. Tento materiál je ľahký na čistenie. Ponúka menej farebných možností, pretože je veľmi ťažké ho nafarbiť.

 

Škrupinové kufre

Škrupinová batožina je vyrobená z kvalitného pevného materiálu (špeciálny plast alebo hliník). Takáto batožina býva spravidla nezničiteľná a výrobca Samsonite alebo Rimowa garantuje predĺženú záruku 5-10 rokov. Výhodou takýchto kufrov je určite už spomínaná pevnosť, vďaka tomu sa nemusíte báť v batožine prevážať napríklad fén, nabíjačku a ďalšie drobné elektro. Praktické členenie vnútorného priestoru zaručuje, že si na seba hneď pri príchode môžete vziať košeľu na dôležitý pohovor a nemusíte si robiť starosti s jej opätovným žehlením. So škrupinovým kufrom môžete do každého počasia a obsah zostane vždy suchý.

 

Viac o konkrétnych materiáloch:

ABS (akrylonitril-butadien-styren)

Jedná sa o kopolymer, s ktorým sa u škrupinovej batožiny stretneme veľmi často. Kufre vyrobené z materiálu ABS sa vyznačujú odolnosťou voči poškodeniu i za nízkych teplôt. Tento materiál tlmí náraz. Nespornou výhodou je tiež príjemná cena kufrov z tohto materiálu.

Polykarbonát

Má veľmi podobné vlastnosti ako ABS, odolnosť voči teplotným vplyvom a nárazom. Pokiaľ sa budete snažiť polykarbonát stlačiť, rozhodne Vám nepraskne. Vďaka dokonalej pružnosti sa iba ohne a vráti naspäť. Polykarbonátový sa radí medzi ľahší a je teda ideálny na dovolenku lietadlom, kde váha hrá rolu. Nízka váha ho odlišuje od ABS.

Materiál CURV

Samsonite vyvinul tento materiál s ohľadom na požiadavky zákazníkov. Je extrémne ľahký a odolný pri akýchkoľvek teplotách. Odolný voči mechanickému poškodeniu a nárazu bez navýšenia váhy. Vyznačuje sa veľmi elegantným a nadčasovým designom. Je vyrobený zo 100% čistých polypropylénových zŕn. Tieto zrná sú roztavené do úzkych pásikov a spletené podobne ako bavlna. Výsledkom je tzv. polypropylénová látka.

Polypropylén

Jedná sa o veľmi ľahký materiál, ktorý je bezpečný v prípade kontaktu s ohňom. Produkuje malé množstvo dymu a žiadne toxické látky, ktoré pri vyšších teplotách dávajú možnosť ku vzniku nebezpečných kyselín. Prevažne je tento materiál spracovávaný technológiou Flowlite, kde sa pri spracovaní i tenkých častí nestráca pevnosť materiálu. Hlavná výhoda polypropylénu je, že sa dá vyrobiť v nespočetnom množstve farieb.


 

Hliníkové kufre

Ako samostatnú kategóriu je určite potrebné spomenúť hliníkovú batožinu. Jedná sa hlavne o zliatinu hliníku a horčíku, ktorá zaručuje batožine maximálnu odolnosť. Hliník je veľmi ľahký kov používaný v leteckom priemysle už od jeho začiatku. Značka Rimowa sa inšpirovala u týchto batožín designom starých dopravných lietadiel a garantuje predĺženú záruku.


Více o luxusních zavazadlech Rimowa →Späť na tému Návody